O autorze
MiTo otworzyliśmy w sierpniu 2011 roku. To jest restauracja, kawiarnia, księgarnia, kiosk, galeria sztuki najnowszej, biuro architektoniczne… ale przede wszystkim miejsce spotkań, dyskusji, dobrej zabawy, miejsce, które nie boi się różnorodności, wyzwala twórczą energię, apolityczne, tolerancyjne, homo&hetero friendly, otwarte na ludzi otwartych, poszukujących dobrego życia.

Jesteśmy inni, ale jesteśmy też tacy sami. Życie codzienne rodzin homoseksualnych

We Love – czy ktoś jeszcze w to wątpi? Owszem, słyszymy wciąż o jakiejś skłonności albo i przypadłości, a nawet o perwersji, chorobie, grzechu… a nie o miłości. We Make – i temu nikt przecież nie zaprzeczy, nawet w Polsce, gdzie dzieje się to mimo braku stosownych regulacji prawnych. A jednak, w umysłach i wyobrażeniach wielu założenie rodziny mimo wszystko pozostać ma na zawsze przywilejem heteryków. We Exist – po prostu żyjemy, jesteśmy inni, to fakt, ale jesteśmy też tacy sami, mieszkamy obok Was i nie będziemy tego ukrywać, bo najpierw musicie nas zobaczyć, by później nie zwracać już na nas szczególnej uwagi.

We Love We Make We Exist – wystawa Marty Kochanek w MiTo, cykl fotografii przedstawiających życie codzienne rodzin homoseksualnych (w tym polskich) w Anglii – nazwać można – czemu nie? – „promocją homoseksualizmu”, tworzy bowiem obraz jakże zwyczajnych „nadzwyczajnych” rodzin zamieszkujących zwyczajne „nadzwyczajne” domy. Przekaz chyba jest jasny? Największa tajemnica ukrywa się w tym właśnie, że tutaj nie ma żadnej tajemnicy, największą kontrowersją okazuje się to, że obraz ten pozbawiony jest jakiejkolwiek kontrowersji. Jeśli ktoś szuka skandalu, a wiadomo kto szuka, odnajdzie go jedynie w tym, czego tu nie zobaczy.

Ten projekt zrodził się z historii miłosnej i zaangażowania społecznego. Rodzina dla Marty Kochanek to jeden z najważniejszych tematów, wokół których krąży jej życie i sztuka. Rodzina homoseksualna to temat jeszcze ważniejszy, budzący wciąż niepokój i niezrozumienie, rodzący napięcia, frustracje, nanawiść i bunt. I nie ulega żadnej wątpliwości, że pary homoseksualne tak w Anglii, jak i – tym bardziej – w Polsce, na tej drodze, która prowadzi ich do DOMU, napotykają wciąż niezliczone przeszkody natury prawnej i spotykają się często z odrzuceniem wspólnoty, do której przynależą. Nie znaczy to jednak, że swój dom budują przeciwko domom heteroseksualnym, w których się wychowali, że swoją rodzinę tworzą w opozycji do rodzin heteroseksualnych, w których wzrastali, znaczy tyle, że DOM i RODZINA, które budują w oparciu o znane sobie wzorce, mają dla nich jeszcze większą wartość.

Niech to akurat nie pozostanie w rodzinie, bo teraz jest czas, by opowiadać o rzeczach zwykłych, banalnych, oczywistych. Teraz jest czas, by mówić o tradycyjnych wartościach takich jak miłość, dom, odpowiedzialność za partnera i za dzieci, wierność… Teraz trzeba powrócić do „normalności”, ponieważ społeczność homoseksualna tak długo była jej pozbawiona. Dlatego „panoramiczne” fotografie Marty Kochanek nie zamykają rodzin w ich domach, nie tworzą z domu miejsca ucieczki, ukrycia przed wrogim światem, przeciwnie otwierają te domy na przestrzeń społeczną, która rozciąga się wszędzie wokół. Nie zatrzymują się na progu prywatnych, intymnych, małych opowieści, lecz wciągają je w wielką historię, która staje się udziałem nas wszystkich.


Piotr Seweryn RosółMarta Kochanek. We Love We Make We Exist
MiTo, 17.02-27.02.2014
Waryńskiego 28 (Metro Politechniak)
wstęp wolny
Trwa ładowanie komentarzy...