O autorze
MiTo otworzyliśmy w sierpniu 2011 roku. To jest restauracja, kawiarnia, księgarnia, kiosk, galeria sztuki najnowszej, biuro architektoniczne… ale przede wszystkim miejsce spotkań, dyskusji, dobrej zabawy, miejsce, które nie boi się różnorodności, wyzwala twórczą energię, apolityczne, tolerancyjne, homo&hetero friendly, otwarte na ludzi otwartych, poszukujących dobrego życia.

Kobiety i zbrodnia

Co sprawiło, że typowa kobieta dzieląca swój czas pomiędzy rodzinę i pracę, postanawia postawić wszystko na jedną kartę i zmienić swoje życie? Co powoduje, że kobiety budują coraz mocniejszą pozycję wśród bestsellerowych autorów powieści kryminalnych? Co najbardziej intryguje je w zbrodni, morderstwie, śmierci?

Nele Neuhaus swoją serią kryminałów z udziałem Pii Kirchoff i Oliviera Bodesteina z regionu gór Taunus („Taunuskrimi“) zyskała sympatię czytelników w ponad 20 krajach i tytuł niemieckiej królowej gatunku. Jej książki stale utrzymują się na listach bestsellerów – w samych Niemczech zostały sprzedane w 5 milionach egzemplarzy. Najpopularniejsza powieść Nele Neuhaus „Śnieżka musi umrzeć” przez wiele tygodni utrzymywała się na szczycie listy bestsellerów Amazonu.


Zanim jednak Nele Neuhaus zaczęła swoją przygodę z kryminałami, wiodła zwyczajne życie, dzieląc swój czas pomiędzy rodzinę, prowadzenie z mężem własnego biznesu oraz stadninę koni. Dokonania na rynku wydawniczym nie były jednak wynikiem zrządzenia losu, łutem szczęścia czy przypadkiem. Swój sukces literacki Neuhaus zawdzięcza nie tylko talentowi, ale przede wszystkim ogromnej pasji i determinacji w dążeniu do realizacji marzeń. Podobnie jak w przypadku Stephena Kinga czy J.K. Rowling, wydawnictwa nie były początkowo zainteresowane publikacją książek Neuhaus. Autorka postanowiła więc wziąć sprawy w swoje ręce i opublikować pierwszą powieść samodzielnie. Została grafikiem, redaktorką, marketingowcem i agentką sprzedaży w jednym. Organizowała spotkania autorskie, samodzielnie rozwoziła swoje książki do księgarni. To wszystko sprawiło, że jej kariera nabrała rozpędu. Dziś autorka stanowi inspirację dla wielu początkujących pisarzy i prowadzi na całym świecie warsztaty z self-publishingu.

Katarzyna Bonda, okrzyknięta królową polskiego kryminału, jako pierwsza pisarka wprowadziła do polskiego kryminału postać profilera: trylogia o psychologu policyjnym Hubercie Meyerze (Sprawa Niny Frank, Tylko martwi nie kłamią, Florystka), w 2014 roku zapoczątkowała "tetralogię żywiołów" o profilerce Saszy Załuskiej (Pochłaniacz – POWIETRZE, Okularnik – ZIEMIA). Jej debiutancja powieść – „Sprawa Niny Frank“ została nominowana do Nagrody Wielkiego Kalibru. Napisała także dokumenty kryminalne „Zbrodnia niedoskonała“ i „Polskie morderczynie“ i założyła szkołę pisania www.maszynadopisania.pl.


W piątek, 20 maja odbędzie się spotkanie autorskie dwóch najpopularniejszych europejskich pisarek kryminalnych. Autorki opowiedzą o swojej drodze na szczyt. Dowiemy się również jak wygląda przygotowanie i research do napisania kryminału. Skąd czerpały wiedzę i inspirację. Usłyszymy dlaczego kobiety – jako stereotypowa słaba płeć – zaczynają interesować się tematami takimi jak morderstwa, zagadki kryminalne, intrygi, medycyna sądowa czy sekcje zwłok. Czy opisywaniem brutalnych zbrodni odreagowują codzienne stresy?

Spotkanie odbędzie się 20 maja
o godz. 18:00 w MiTo (warszawskiej księgarni, restauracji i galerii sztuki mieszczącej się przy ul. Ludwika Waryńskiego 28) a poprowadzi je krytyk literacki Piotr Bratkowski.
Trwa ładowanie komentarzy...